فروش ویژه گیفت کارت پلی استیشن با قیمت استثنائی

مقایسه دسته PS5 و دسته Xbox Series X: کدام یک کنترلر بهتری است؟

تغییر یک نسل به معنای تغییر همه چیز است. از کنسول های جدید گرفته تا لوازم جانبی پیشرفته‌شان. این تغییرات باعث به وجود آمدن سوال های زیادی می‌شوند. مهم ترین این سوال ها، کدام یک بهتر است؟ این بار در بخش اخبار گیم سایت انارگیفت به مقایسه دسته PS5 و دسته Xbox می‌پردازیم.

قابلیت ها، طراحی و راحتی کنترلر یک کنسول می‌تواند باعث شود نظر شما در مورد خریدن یک کنسول به کلی تغییر کند. برای همین ما این دو کنترلر و تفاوت های بسیارشان را با هم مقایسه کردیم تا شما بتوانید راحت تر یکی از این دو کنسول را انتخاب کنید.

دسته PS5 یا Xbox Series X، کدام یک ارزان تر است؟

مقایسه را با آسان ترین مورد شروع می‌کنیم، قیمت هر دسته چند است؟ درسته که شما به هنگام خرید PS5 و Xbox یک کنترلر دریافت می‌کنید. ولی اگر نیاز شما دو یا چند دسته باشد، برای هر یک از دسته های اضافی باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. قیمت هر دسته اضافی جدید پلی استیشن ۵، ۶۹.۹۹ دلار است. این در حالیست که هر یک از دسته های ایکس باکس سری اکس ۵۹.۹۹ دلار است. پس از بررسی ویژگی های این دو دسته به دلیل این تفاوت قیمت پی می‌برید.

مقایسه دسته PS5 و دسته Xbox پدال های Xbox

دسته PS5 یا Xbox Series X، کدام یک راحت تر است؟

مشخصا چند تا از موارد مقایسه دو دسته‌ی PS5 و Xbox به سلیقه شخصی هر فرد بستگی دارد. راحتی کنترلر یکی ازین موارد است. با این حال دسته‌ی DualSense PS5 برای استفاده‌ی طولانی مدت بهتر و راحت تر بوده. کنترلر PS5 به دلیل داشتن دسته‌ی بلند تر و نوع طراحی پدال هایش ( دکمه های R1, R2, L1,L2 ) باعث می شود انگشت اشاره‌ی شما خسته نشود. طراحی دسته هایی کوچک تر، کنترلر جدید Xbox را نسبت به طراحی کنترل قبلی Xbox بهبود بخشیده. با این حال پدال های کنترلر های جدید Xbox برای فعال شدن به فشار بیشتری نیاز دارند که در بلند مدت ممکن است باعث خستگی انگشتان شود.

با این حال راحتی کنترلر در همه‌ی حالت ها فقط و فقط به سایز و فیزیک دست شما بستگی دارد.

دسته PS5 یا Xbox Series X، کدام یک زیباتر است؟

این مورد هم یکی دیگه از مواردی است که نسبت به سلیقه هر شخص متفاوت است. با اینکه خیلی ها PS5 را بخاطر ظاهرش مورد انتقاد قرار داده‌اند، در زیبایی کنترلر DualSense PS5 بحثی وجود ندارد. ترکیب رنگ سفید و مشکی و تابش نور خیلی لطیف تاچ پد این کنترلر حس مدرن و آینده نگرانه‌ای به شما می‌دهد. وجود داشتن الگو هایی از چند شکل مختلف روی دسته ها یکی دیگر از جزئیات طراحی این کنترلر می‌باشد که باعث می‌شود دسته در دست شما سر نخورد و راحت تر آن را نگه دارید.

مقایسه دسته PS5 و دسته Xbox شکل دسته PS5

کنترلر جدید Xbox مثل خود کنسول خیلی راحت تر در فضای اتاق نشیمن خانه‌ی شما جا می‌گیرد و برعکس DualSense PS5 زیاد نگاه ها را به سمت خودش جلب نمی‌کند.

باز هم تکرار می‌کنیم زیبایی و انتخاب یکی از این دسته ها به سلیقه شخصی هر فرد بستگی دارد.

دسته PS5 یا Xbox Series X، کدام قابلیت های بیشتری دارد؟

در این مورد اصلا نیازی به مقایسه کردن نیست و دسته DualSense پلی استیشن ۵ به راحتی برنده‌ی این بخش است. این دسته چندین و چند قابلیت دارد که کنترلر قبلی سونی یعنی کنترلر DualShock PS4 نداشت. پدال های انطباقی (Adaptive Triggers) دسته PS5 باعث می‌شود که مقدار و قدرت فشار پدال ها بر روی اتفاقی که در بازی رخ می‌دهد تاثیر بگذارد. تعداد بیشتر لرزاننده و پخش بهتر آن ها در دسته شوک و لرزش های طبیعی تری را ایجاد می‌کند. به غیر از این ها در دسته DualSense PS5 یک گردش نما و بلندگو هم تعبیه شده است.

کنترلر جدید Xbox تقریبا همان قابلیت های کنترلر قبلی را دارد. فقط یک دکمه‌ی اشتراک (Share) و D-pad بهتری دارد. به غیر این ها قطعات داخلی تقریبا همان قطعات کنترلر قبلی است.

خرید کنترلر DualSense PS5 – کلیک کنید
دسته DualSense

دسته PS5 یا Xbox Series X، کدام شارژ‌ بیشتری نگه می‌دارد؟

در این بخش دوباره شاهد یک برد مسلط و یک طرفه هستیم، اما این بار برنده کنترلر جدید Xbox است. اگر شما از دوتا باتری AA استفاده کنید، این کنترلر چیزی بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت زمان مفید دارد. این مقدار ممکن است در هر کنترلر کمی متفاوت باشد. ولی اگر شما ترجیح می‌دهید از سیستم شارژی که مایکروسافت برای این دسته طراحی کرده استفاده کنید،‌ به ازای هر بار شارژ چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ ساعت زمان مفید دریافت خواهید کرد. البته این زمان ممکن است طی سال ها استفاده و شارژ های مجدد مقداری کمتر شود.

یکی دیگر از دلایل گران تر بودن کنترلر DualSense پلی استیشن ۵ این است که این کنترلر با یک پک باتری بخصوص همراه است. تست های اولیه نشان داده اند که این باتری ها نسبت به باتری های DualShock پلی استیشن ۴ تا پنجاه درصد شارژ بیشتری نگه می‌دارند. کنترلر های DualShock پلی استیشن ۴ به ازای هر بار شارژ حدودا ۶ ساعت زمان مفید در اختیار شما می‌گذاشتند، در نتیجه پک باتری DualSense پلی استیشن ۵ چیزی حدود ۹ ساعت را در اختیار شما می‌گذارند. ولی باید در نظر گرفت که بخاطر قابلیت های جدید این کنترلر در بازی هایی که از قابلیت های جدید این کنترلر بیشتر استفاده می‌کنند (بازی هایی مثل Astro’s Playroom) زمان مفید استفاده از این کنترلر ۲ ساعت است.

این را هم باید در نظر گرفت که مثل باتری های DualShock PS4 این باتری ها قابل تعویض نیستند. این به این معنی است که اگر به هر دلیل باتری های شما از کار بیوفتند شما باید از جیب مبارک ۶۹.۹۹ دلار دیگر بردارید و یک کنترلر با یک پک باتری جدید بخرید!

دسته PS5 یا Xbox Series X، کارایی کدام یک بیشتر است؟

قبلا داشتن کنترلر مایکروسافت بهترین ایده بود، چون شما هم می‌توانستید از آن برای هم کنسول و هم PC خود استفاده کنید. ولی کنترل سونی خیلی با دستگاه های دیگر میانه خوبی نداشت. دوره زمانه عوض شده و امروزه هر دو دسته‌ی سونی و مایکروسافت با دستگاه های دیگر از جمله PC، تبلت و موبایل سازگار هستند.

با این حال باز هم کنترل Xbox Series X اینجا یک سر و گردن از دسته DualSense PS5 بالاتر است. برای استفاده از کنترلر Xbox روی کامپیوترتان لازم نیست نگران دستکاری درایور ها و یا نصب درایور های جدید باشید. ولی برای استفاده از DualSense برای کامپیوتر، شما احتمالا به چندین و چند درایور جدید نیاز پیدا خواهید کرد. بازی هایی که با DualShock PS4 بدون هیچ مشکلی قابل اجرا بوده‌اند، با شناسایی و استفاده‌ی DualSense PS5 به مشکل بر خورده‌اند و نیاز به پچ شدن دارند. امکانش هست که این مشکلات با گذر زمان حل شوند، ولی زمان و حتی امکان شدن اش مشخص نیست. برای همین کنترلر جدید Xbox Series X انتخاب بهتر و مطمئن تری است.

دسته PS5 یا Xbox Series X، کدام یک بهتر است؟

از مقایسه این دو دسته جدید به این نتیجه رسیدیم که هر کدام از این دسته ها نقاط قوت و ضعفی دارند. دسته‌ی Xbox در کارایی و زمان مفید استفاده برنده‌ی مطلق است. دسته‌ی PS5 ظاهر و قابلیت های مدرن تری دارد که باعث می‌شود در بازی هایی که ازین قابلیت ها پشتیبانی می‌کنند بازیکن کنترل بیشتری بر بازی داشته باشد و بیشتر جذب بازی شود.

اگر شما به دنبال دسته‌ای هستید که برای هر دستگاه مناسب باشد و ۲۴ ساعت برایتان کار کند، کنترلر Xbox Series X بهترین انتخاب است. اما اگر به دنبال دسته‌ای مدرن هستید و از جاه طلبی سونی حمایت می‌کنید، کنترلر DualSense PS5 گزینه مناسب شما است.