فروش ویژه گیفت کارت پلی استیشن با قیمت استثنائی

مقایسه ایکس باکس سری ایکس و سری اس: تفاوت قیمت، نوع پردازنده و …

مقایسه ایکس باکس سری ایکس و سری اس

ایکس باکس سری ایکس و سری اس مدت‌ها است که به بازار عرضه شدند و قابلیت‌های آن‌ها به طور کلی همان چیز‌هایی است که مایکروسافت قول را داده بود. سری ایکس کنسولی گران‌قیمت با قدرت پردازشی بسیار بالا است و قاب مشکی و طراحی مستطیلی شکل آن به زیبایی آن می‌افزاید. با این حال سری اس در مقایسه با سری ایکس قدرت پردازش نسبتا پایین‌تری دارد اما فراموش نکنید که کاربران از ابعاد کوچک‌تر و قیمت پایین‌تر این کنسول رضایت کافی دارند. در این بخش از اخبار گیم انارگیفت به مقایسه این دو کنسول غولِ مایکروسافت می‌پردازیم.

به هرحال اگر به دنبال این هستید که کنسول مایکروسافت را خریداری کنید دو گزینه در پیش رو خواهید داشت. (به هیچ وجه به فکر خرید ایکس باکس وان اس یا ایکس باکس وان ایکس نباشید به این دلیل که هم سری ایکس و سری اس هردو سازگاری معکوس دارند و هم تفاوت قیمت‌شان با آن‌ها چندان زیاد نیست) اگر بخواهیم صریح سخن بگوییم، ایکس باکس سری ایکس از بقیه کنسول‌ها بهتر است چراکه هم قابلیت‌های بیش‌تری دارد و هم عملکرد بهتری و هم بازی‌های بیش‌تری در آینده برای آن عرضه می‌شوند. با این حال سوال این‌جا است که کدام کنسول برای شما مناسب‌تر است؟ در مطلب مقایسه ایکس باکس سری ایکس و سری اس به برشمردن تفاوت‌ها مثل قیمت، طراحی، عملکرد و شباهت‌های این دو کنسول خواهیم پرداخت.

درست است که اگر تلوزیون ۴K HDR و بودجه‌ی کافی دارید ایکس باکس سری ایکس کنسولِ مناسب شما است اما سری اس نیز خوبی‌های خودش را دارد! این مطلب را مطالعه کنید تا در پایان بتوانید تصمیم‌گیری بهتری بین این دو کنسول (یاهردو) داشته باشید.

Xbox Series X

مقایسه قیمت ایکس باکس سری ایکس و سری اس

یکی از ویژگی‌هایی که ایکس باکس سری اس از سری ایکس برتر است، بحث قیمت است. خیلی ساده بگوییم: قیمت Xbox سری اس: ۳۰۰دلار و قیمت Xbox سری ایکس: ۵۰۰دلار است. (قیمت‌ها با توجه به ریجن متغیر اند اما تفاوت قیمت دو کنسول تقریبا ثابت است.)

خرید اشتراک ارزان ایکس باکس گیم پس – کلیک کنید

می‌توانیم ساعت‌ها بر سر این که ایکس باکس سری ایکس نسبت به قیمت‌اش عملکرد بسیار بهتری دارد، قیمت و ارزش باهم تفاوت دارند یا سری اس در طولانی مدت کارایی نخواهد داشت بحث کنیم اما چیزی که درحال حاضر واضح و مبرهن است این است که سری اس ۲۰۰دلار از سری ایکس ارزان‌تر عرضه می‌شود. و همین ۲۰۰دلار (که در کشور ما پول کمی نیست) می‌تواند یکی از فاکتورهای مهم ما در مقایسه باشد؛ بودجه خرید در انتخاب کنسول مناسب اولویت دارد.

قیمت ایکس باکس سری اس

مقایسه عملکرد ایکس باکس سری ایکس و سری اس

همانطور که برتری سری اس در بحث قیمت کاملا مشهود است، برتری سری ایکس در عملکرد و ویژگی‌های پردازشی نیز کاملا واضح است. CPU هردو کنسول یکی است اما حافظه داخلی و رم آن‌ها باهم متفاوت است. همچنین کارت گرافیک (GPU) این دو کنسول نیز از زمین تا آسمان فرق می‌کند. در جدول زیر می‌توانید تفاوت‌های پردازشی را با جزییات بیش‌تری ببینید:

ایکس باکس سری ایکسایکس باکس سری اس
قیمت۵۰۰دلار۳۰۰دلار
پردازندهCustom Zen 2, 8-core, 3.8 GHzCustom Zen 2, 8-core, 3.8 GHz
کارت گرافیکAMD RDNA 2, 12 teraflops, 1.8 GHzAMD RDNA 2, 4 teraflops, 1.6 GHz
رم۱۶ گیگابایت۱۰ گیگابایت
حافظه داخلی۱ ترابایت۵۰۰ گیگابایت
نمایش (استاندارد)۴K, 60fps۱۴۴۰p, 60 fps
نمایش (ماکسیمم)۸K, 120 fps۱۴۴۰p, 120 fps

تست‌های انجام شده نشان دادند که Series X عملکرد پردازشی بهتری نسبت به Series S دارد؛ البته با این مشخصات جای تعجبی باقی نمی‌ماند. با این که سری اس در قابلیت حداکثری خود امکان نمایش ۴K و HDR دارد اما تصویر ۴K واقعی به ما نمی‌دهد. ایکس باکس سری ایکس از قابلیت ray-tracing (که یک ویژگی رندرینگ است) اکثر بازی‌های پشتیبانی می‌کند اما این ویژگی در Series S بسیار محدود است. Xbox سری ایکس همچنین عملکرد بسیار بهتری در اجرای بازی‌های گرافیک‌بالا دارد.

اگر بخواهیم از نظر کمی بررسی کنیم، سری اس بازی‌ها را – حتی در حالت ۴K – خوب اجرا می‌کند و در پردازش مشکلی ندارد. با این حال اگر شما تلویزیون ۱۰۸۰p یا مانیتور ۱۴۴۰p دارید – و حالا حالاها به فکر خریدن مانیتوری جدید نیستید – سری اس بهترین گزینه برای شما است. اما اگر درحال حاضر تلوزیون قوی‌ای دارید بهتر است به فکر خرید سری ایکس باشید؛ قدرت نمایش سری ایکس به قیمت بالاترش می‌ارزد.

Xbox Series X همچنین درایو ۴K Blu-ray دارد اما سری اس کاملا به صورت دیجیتالی تولید و عرضه شده است. این ویژگی در حقیقت به این معنا است که اگر شما رسانه‌های فیزیکی مثل فیلم، سی دی یا بازی‌های سازگار‌معکوس شده دارید ایکس باکس سری ایکس بهترین گزینه برای شما است.

مشخصات ایکس باکس سری ایکس و سری اس

مقایسه طراحی ایکس باکس سری ایکس و سری اس

با این که کنسول Xbox Series X طراحیِ زیبایی دارد اما اندکی بیش از اندازه بزرگ است: ابعاد آن ۱۱.۹ در ۵.۹ در ۵.۹ اینچ است ۴.۴۴کیلوگرم وزن دارد. سری ایکس هرجایی در دکور جای نمی‌گیرد به ویژه اگر خواسته باشید آن را افقی روی میز خود بگذارید.

خرید گیفت کارت ارزان Xbox – کلیک کنید
نحوه وارد کردن گیفت کارت ایکس باکس – کلیک کنید

این‌جا است که سری اس واقعا برتری خود را ثابت می‌کند. اندازه این کنسول سفیدِ کوچک (با دریچه فن مشکی زیبا) ۱۰.۸ در ۵.۹ در ۲.۶ اینچ است و ۱.۹۵کیلوگرم وزن دارد. این کنسول یکی از کوچک‌ترین و سبک‌ترین کنسول‌های ساخته شده طی سال‌های اخیر است و اگر صاحب گیم‌سنتر هستید می‌توانید آن را هرجایی بگذارید. حتی روی میز تلویزیون کنار TV نیز جا خواهد شد. پیدا کردن مکان مناسب با دکوراسیون اتاق برای سری اس بسیار راحت است و همچنین جا‌به‌جا کردن آن به هیچ وجه کار دشواری نیست.

به همین علت است که ایکس باکس سری اس می‌تواند نقش کنسول ثانویه شما را بازی کند که در اتاق خواب، اتاق کودک یا هرجایی می‌توان آن را قرار داد. همچنین داشتن یک کنسول اضافی در اتاق خواب یا اتاق گیمینگ علاوه بر کنسول اصلی در پذیرایی می‌توان ویژگی لاکچری باشد!

دسته ایکس باکس سری اس و سری ایکس

شباهت‌های ایکس باکس سری ایکس و سری اس

نکته بسیار جالب این است که شباهت‌های دو کنسول ایکس باکس سری ایکس و سری اس از تفاوت‌های آن‌ها بیش‌تر است! مجموعه‌ی بازی‌ها، خصوصیات ظاهری، سازگاری معکوس، انیمیشن انتخاب بازی و CPU آن‌ها کاملا شبیه هم است. می‌توان از ۳۰ بازی بهبودیافته شده را برروی سری ایکس و سری اس بازی کنید؛ از این بازی‌ها می‌توان به عناوینی مثل Gear 5، Yakuza: Like a Dragon و Forza Horizon 4 اشاره کرد. این بازی‌های برروی Series X/S در مقایسه با کنسول‌های قبلی هم گرافیک بسیار بالاتری دارند و هم بسیار سریع‌تر لود می‌شوند. هردو کنسول نیز قابلیت Quick Resume دارند. با این قابلیت شما می‌توانید چندبازی را باهم اجرا کرده، متوقف کنید و هرگاه که خواستید دوباره به سرعت به آن‌ها بازگردید.

به عبارتی دیگر، می‌توانید به Xbox Series X & Series S به چشم دو PC گیمینگ یکسان اما با مشخصات مختلف نگاه کنید؛ یکی از این دو کنسول از دیگری قوی‌تر است و سر و صدای بیش‌تری کرده است.

مقایسه ابعاد Xbox Series X/S

حرف آخر

در این که سری ایکس از سری اس قدرتمندتر است شکی نیست و اگر بودجه‌ی کافی دارید Series X مناسب‌ترین گزینه است. با این همه در چند مورد بخصوص سری اس حرف‌هایی برای گفتن دارد و یحتمل گزینه‌ی بهتری است. مثلا همانطور که در بالا گفتیم، می‌تواند نقش «کنسوله ثانویه» را داشته باشد. یا اگر تلویزیون ۱۰۸۰p دارید و فعلا قصد تعویض آن را ندارید، سری اس گزینه خوبی است. با این حال حتی اگر تلوزیون ۴K نیز داشته باشید سری اس به لطف قدرت نمایش ماکسیمم خود نیازهای شما را برآورده خواهد کرد.

اگر جز هیچ‌کدام از دسته افراد بالا نیستید، ایکس باکس سری ایکس را خریداری کنید – حتی اگر لازم باشد مدتی منتظر بمانید تا بودجه کافی جمع کنید. Xbox سری ایکس به دلیل سخت‌افزار قدرت‌مندتر و ویژگی‌ پشتیبانی از انواع رسانه‌ها از سری اس کنسول بهتری است و نسبت به آن «چندکاره»‌تر است. بله با ۲۰۰دلار اضافی می‌توانید چندین بازی خریداری کنید اما شاید چندسال بعد از سری اس خسته شوید و به فکر خرید سری ایکس بیفتید.